Komoda & Amiga plus
Magazyn użytkowników komputerów Commodore

Blocky Skies

Początek wakacji na scenie amigowej przywitaliśmy miłym akcentem: świeżutką zręcznościówką z elementami łamigłówki wydaną na M68000 przez alpine9000 z grupy Enable Software Pty Ltd. Gierka jest pierwszym projektem autora na klasyczną Amigę, a jej tworzenie wiązało się z osobistym wyzwaniem — nauką asemblera i wydaniem w pełni grywalnej wersji gry w ciągu 8 tygodni.

W Blocky Skies przemierzamy platformy poruszając się po wytyczonych z góry trasach. Naszym zadaniem jest dotarcie do celu, przy czym podstawowym problemem jest zapamiętanie siatki trasy, gdyż jej wizualizacja co jakiś czas zanika. Oprócz tego staramy się omijać wszelakie przeszkadzajki i poruszać się w miarę szybko, aby uniknąć spadku – kafelki platformy zapadają się. Kolejne etapy z 10 udostępnionych poziomów gry wprowadzają elementy komplikujące prostą początkowo rozgrywkę.

Nietypowy pomysł zapewnia fajną zabawę, którą dodatkowo potęgują przyjemne efekty audiowizualne. Przejrzysta grafika przewijana jest na dwóch poziomach, animacje są płynne, a dynamiczny efekt pojawiania się i zanikania bloków platformy dopełnia całości. Nie jest to oczywiście arcydzieło sztuki graficznej, ale dla tak małego i niekomercyjnego projektu to oprawa wystarczająca. Trzy występujące w grze utwory są dziełem niezmordowanego Simone Bernacchia (JMD) – tego samego, który tworzył muzykę do opisywanego przez nas w poprzednim numerze Tanks Furry. Utwory JMD zawsze tworzą pozytywny nastrój i nie inaczej jest tym razem.

Gra wymaga tylko 512kb pamięci ram, jest darmowa i dostępna na oficjalnej stronie projektu (http://blockyskies.com) w trzech wersjach: dyskietkowej, na dysk twardy i jako obraz CD32/CDTV. Kod źródłowy jest otwarty i udostępniony na platformie GitHub (https://github.com/alpine9000/blockyskies). Gierkę z pewnością warto wypróbować, a my cieszymy się, że kolejni autorzy wciąż wracają do przenoszenia swoich pomysłów na klasyczne Amigi.

Podziel się tym:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wolisz papier?

Amiga

Dungeon Master

Dungeon Master to gra legenda oraz tytuł, który wprowadził gry RPG na nowy poziom i

Amiga

Blocky Skies

Początek wakacji na scenie amigowej przywitaliśmy miłym akcentem: świeżutką zręcznościówką z elementami łamigłówki wydaną na

Amiga

Back to the Golden Age

Tworzenie gier na rynek amigowy, zarówno dla linii klasycznej jak i współczesnej idzie kilkoma torami.

Copyright 2020, Komoda&Amiga Plus