Ten artykuł został opublikowany w numerze 9 magazynu Komoda & Amiga Plus.
Co przyniosło wielką chlubę posiadaczom Commodore 64 w drugiej połowie lat 80. i 90.? Hmm… zdecydowanie gry. Czy znajdą się inne platformy 8-bitowe, mogące pochwalić się takimi scrollowanymi strzelankami, płynnymi platformówkami i szybkimi zręcznościówkami? Może, ale chyba nie w takim stopniu. Nawet mój kumpel Michał, który za szczeniackich czasów był posiadaczem Atari 65XE, często mnie odwiedzał ze względu na ten niepowtarzalny klimat, jaki oferowały produkcje na C64. Nie będę owijał w bawełnę: użytkownicy Atari XL/XE mogli wówczas tylko przełknąć ślinę.
Okres świetności Commodore 64 zapewne kojarzy się wszystkim z masową produkcją oprogramowania. I słusznie. Firmy takie jak: US Gold, Codemasters, Ocean, Thalamus czy RainbowArts, oferując wszelakie programy na tę platformę, spowodowały, że „Komodorek” zaczął być traktowany przez większość użytkowników jak konsola do gier. Można by tu wymienić mnóstwo tytułów, które miały na to ogromny wpływ. Pozwólcie, że zawężę temat do jednego z nich. Turrican – każdy wytrawny retro-gamer doskonale zna ten tytuł. Nic w tym dziwnego, to po prostu efekt współpracy Manfreda Trenza z Chrisem Hülsbeckiem. O tak! Ci panowie doskonale wiedzą, jak wydobyć piękno z oprawy audiowizualnej. Wersja gry, którą zaraz przedstawię, na pewno nie jednego zaskoczy, a więc…
Turrican to zmutowany, nieposkromiony wojownik, wyposażony w broń nowej generacji. Stworzono go w celu zlikwidowania bezwzględnego potwora – Morgula, który stanowi poważne zagrożenie dla ludzkości. Commodorowcy i Amigowcy znają naszego nieustraszonego bohatera z następujących części gry: Turrican, Turrican II: The Final Fight oraz Turrican 3. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jakiś czas temu opublikowano inną wersję tego programu, oznaczoną jako Turrican USA+3D (NTSC). Grę zaprezentowno na łamach portalu csdb.dk w sierpniu 2015 roku za pośrednictwem grupy Underground Domain Inc. W zasadzie słowo „grupa” występuje tylko w nazwie, ponieważ za wszystkim stoi jeden kraker o pseudonimie Alwyz, posiadający całkiem pokaźny dorobek na scenie C64. Ogólnie cały trik polega na tym, że istniejący wcześniej program został złamany i skompresowany z dodatkiem trainera, w którego skład wchodzą: nielimitowane życie, energia i czas. Na dokładkę dorzucono jeszcze dokument tekstowy w postaci instrukcji gry, który można wyświetlić przed rozgrywką.
W zasadzie konstrukcja gry pozostała taka sama: sceneria, sprajty, bossowie, bonusy etc. Więc gdzie jest różnica? Przede wszystkim w grafice, która może być dla was zaskoczeniem. W wersji, o której mowa została ona znacznie uproszczona i smakuje jak rosół bez pieprzu i lubczyku. W niektórych momentach kolorystyka backgroundu wygląda dość skromnie i surowo. Zresztą wszystko wyjaśniają następujące komentarze, które można znaleźć w sieci: „OMG, co za masakryczna paleta kolorów!!!”, „Ta wersja wygląda o wiele gorzej niż poprzednia”. „Brakuje też niektórych efektów paralaxy”, „Ughh… Co oni zrobili?! Niepotrzebnie wprowadzili te zmiany w wersji NTSC”. Takie reakcje są w zupełności naturalne, w przypadku gdy otrzymujemy produkt, który ma gorszą jakość niż pierwowzór. Jednak gdy spojrzymy na to z innej perspektywy, czyli wyobrazimy sobie, że jest to jedyna istniejąca wersja gry Turrican, wówczas wypowiedzi dotyczące grafiki nabierają bardziej pozytywnego wydźwięku. Dlaczego? Bo nie mamy porównania do tego, co wcześniej wyglądało rewelacyjnie. Bez obaw, grywalność nie ucierpiała na tym jakoś szczególnie. Wierzcie mi, że dla każdego wielbiciela strzelanek nie będzie to miało większego znaczenia, tym bardziej że duch oryginału jest tutaj bardzo mocno wyczuwalny.
Na zakończenie chciałbym was zapewnić, że pomimo nieco zubożałej grafiki nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić zmutowanego robota i zaszaleć w tym niezwykłym, futurystycznym świecie. Ogólnie jest to dość ciekawa modyfikacja, którą można potraktować jako urozmaicenie wersji oryginalnej gry.
Zainteresowanych zapraszam na stronę CSDb, na której znajduje się plik z grą Turrican USA +3D (NTSC): csdb.dk/release/?id=140234.