Komoda & Amiga plus
Magazyn użytkowników komputerów Commodore

Lode Runner

Jasny gwint! 28 lat czekałem na chwilę, gdy w żyłach mojego TED’a popłynie krew z Brøderbund. Już traciłem nadzieję, już odchodziłem od zmysłów, aż pew-nego dnia…


Długo czy krótko – nieistotne. Najważniejsze, że wielki hit z pierwszej połowy lat 80. pod tytułem Lode Runner śmiga żwawo na Plus/4. Cóż za wspaniałe uczucie! To tak, jakby poprosić teraz mamę, aby upiekła nam pyszne ciasto ze śliwkami, które pojawiało się często na domowym stole gdy byliśmy małymi urwisami.

Zapominalskim przypomnę, że Lode Runner to gra zręcznościowa, która została wydana przez firmę Brøderbund Software w 1983 roku, między innymi na Commodore 64. Zadaniem gracza jest odzyskanie skradzionego złota, które zostało umieszczone w skrzyniach znajdujących się w ogromnym labiryncie patrolowanym przez strażników. Gracze kojarzą ją chyba najbardziej ze sposobu obrony bohatera, którym jest kopanie dziur w podłożu, w celu zatrzymania podążających w naszym kierunku strażników. Najważniejszym elementem jest tutaj świetna grywalność, która po prostu rozwaliła system, czego efektem było szerokie grono wielbicieli tego tytułu.

W 2011 roku węgierska grupa Assassins zafundowała nam bardzo wierną konwersję Lode Runner’a na komputer Commodore Plus/4. Dlaczego „wierną”? Przede wszystkim chodzi tutaj o grafikę, wszystkie jej elementy wyglądają tak, jak za starych, dobrych czasów. Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ podobnie jest z efektami dźwiękowymi. Brzmią niemalże identycznie jak w wersji na C64. Oczywiście dotrzymano również wierności w kwestii poziomów. Ich ilość jest taka sama jak w wersji oryginalnej, czyli 150.

Chyba nie muszę Was specjalnie zachęcać do zagrania w tę udaną konwersję, która zapewne stanie się wielką ucztą dla każdego retroma- niaka. Przyprowadźcie przyjaciół i powspominajcie stare czasy, a młodemu pokoleniu opowiedzcie jak to kiedyś było w świecie gier komputerowych.

PS. Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o bardzo ciekawej konwersji gry Lode Runner, czyli Acid Runner, wydanej przez polską firmę LK Avalon w 1993 roku. Gra ma inną, lecz podobną grafikę oraz fajną muzyczkę, która dodatkowo uatrakcyjnia zabawę.

Podziel się tym:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wolisz papier?

C64

Mr. Robot and his Robot Factory

Niektóre rzeczy pomimo upływu lat nie ulegają zmianie. Podobnie jak w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku,

C64

Wacky Waste

SEUCK, choć w zamyśle miał być środowiskiem przeznaczonym do produkcji prostych strzelanek, ma swoje drugie

C64

The Vice Squad

Powiem Wam, że wychodzące w obecnych, „nowożytnych” czasach gry na C64 dzielę sobie prywatnie na

Copyright 2020, Komoda&Amiga Plus