Koszyk

 • Dostawa 1 szt.

  PLN0
#str-info


#str-url
Komoda & Amiga plus
magazyn użytkowników komputerów Commodore
 • Polski
 • English
 • GEAR – tajemnicza gra

  Gear

  Chciałbym przedstawić wam bardzo mało znaną grę pod tytułem Gear, o której niewiele wiadomo, stąd też dopisek „tajemnicza gra”. Kto ją stworzył i w którym roku? Jaki jest jej opis oraz cel? Z mojej strony mam do zaoferowania tylko to, co udało mi się „wydłubać” na jej temat. Może znajdzie się osoba, która wie znacznie więcej?

  Jak na nią wpadłem?
  Na grę Gear trafiłem w 1994 roku, gdy przeglądałem zawartość pewnej kasety, na której mieściło się ponad dwadzieścia różnych tytułów. Już wtedy zauważyłem, że brak na jej temat jakichkolwiek informacji. Byłem niezwykle ciekawy kto napisał do niej kod, a kto stworzył grafikę i efekty dźwiękowe. Czy była to jedna osoba? A może jakaś grupa?

  Jaka ona jest?
  Nie da się ukryć, że jest przedstawicielką gier typu Shoot’em Up, gdyż posiada wszystkie najważniejsze cechy dla tego gatunku. Sterujemy uzbrojonym myśliwcem w przestrzeni kosmicznej i zamieniamy w kupę złomu nadlatujące wrogie statki oraz roboty. Gra do łatwych nie należy, ponieważ wrogie pojazdy i obiekty atakują w grupach i poruszając się w szybkim tempie. Gear można porównać do takich gier jak: Uridium, IO – Into Oblivion, Slayer. No właśnie! Zwróćcie proszę uwagę na screen z gry Slayer, który umieściłem tutaj nie bez powodu i przekonajcie się, że myśliwce z obu gier wyglądają wręcz identycznie. Tak więc powstaje pytanie. Kto od kogo pożyczył sobie tego myśliwca? Ciężko stwierdzić, gdyż nie mogę nigdzie znaleźć informacji, na temat roku produkcji Gear’a.

  Ile wiem?
  Jest jednak kilka istotnych rzeczy, które mogą nas doprowadzić powoli do celu. Na przykład to, że grę rozprowadzała polska grupa krakerska o nazwie Fiction Software Service (FSS), która zajmowała się również importem oprogramowania komputerowego. Do grupy tej należały osoby o pseudonimach: Fiction (importer i koder), Maniac (kraker), Apa-Soft. Drugą wskazówką jest występujący w grze tekst napisany w języku włoskim, co świadczy o tym, że za jej produkcją nie stały raczej osoby z Fiction Software (w końcu to piraci ;), a prędzej jakaś włoska grupa lub włoski koder. Czasami zdarza się tak, że pewne niezbędne informacje można zdobyć przeglądając listę High Score w danej grze. W tym przypadku takowa również istnieje, ale wszystkie wpisy to niestety „Ignoto”, czyli nieznany. Na zakończenie jeszcze jedna istotna rzecz, a mianowicie kolejna „tajemnicza” gra pod tytułem Perish, która może mieć wiele wspólnego z Gear. Po pierwsze – została opublikowana przez grupę Fiction Software. Po drugie – tekst jest również w języku włoskim. Niestety, bez jakichkolwiek credit ‘sów i informacji.
  Mam wielką nadzieję, że po publikacji tego artykułu znajdzie się osoba, która pomoże mi w „śledztwie”, a może nawet taka, która je po prostu zakończy.

  Czekam na kontakt w tej sprawie na następujący adres e-mail: team@ka-plus.pl

  Komek

  Gear
  Slayer
  Perish